Czwartek, 23 Maja 2024
 
Szukaj
 
ZAPYTANIE OFERTOWE

 

Diamenty Forbes 2020
Prędkość:

Prędkość obrotowa

Pomiar prędkości obrotowej pozwala na określenie wydajności i prędkości maszyn lub ich elementów ruchomych.

ilustracja

W wielu układach do regulacji obrotów silnika wykorzystuje się falowniki. Jeżeli falownik ma wyjście analogowe przypisane do prędkości obrotowej to sygnał można podłączyć do wskaźnika, regulatora lub rejestratora.


Często ze względu na stosowane przekładnie i poślizgi, prędkość obrotowa uzyskiwana w układzie może odbiegać od wskazań falownika. Najpewniejszym jest pomiar bezpośredni na elementach wykonawczych.


ilustracjaW takim układzie pomiarowym najważniejszy jest tachometr realizujący funkcję przetwarzania wartości mierzonej (ilości impulsów) na ilość obrotów w jednostce czasu. W zależności od wymaganej dokładności pomiaru oraz prędkości obrotowej do tachometru może być dołączony przetwornik obrotowo-impulsowy zamontowany np. na wale silnika lub czujnik zbliżeniowy wykrywający np. elementy koła zębatego.

Tachometry tablicowe w specjalnych wykonaniach można stosować jako przetworniki ciągu impulsów z w/w czujników na sygnał analogowy z lokalnym odczytem.

Tachometry mogą również wskazywać wydajność maszyn pracujących cyklicznie np. maszyn pakujących, pras, zaciskarek itp. Podłączony na wejściu odpowiedni czujnik zlicza ilość wykonywanych cykli natomiast na tachometrze uzyskujemy odczyt wydajności w określonej jednostce czasu.

Dotacje na innowację. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego